Sukces uczennic „Skórzaka”

Karolina Witek i Aleksandra Wilk zostały posłankami na Sejm Dzieci i Młodzieży 2016. Uczennice „Skórzaka”  będą reprezentować Opolszczyznę w komisjach problemowych SDiM. To za sprawą wzorcowej realizacji projektu „Niezapomniane ofiary”, który miał przypomnieć historię obozów pracy przymusowej i wszystkich w nich poległych. Opieką merytoryczną nad uczennicami sprawuje dyrektor szkoły Iwona Medwid

Sejm Dzieci i Młodzieży to projekt edukacyjny Kancelarii Sejmu. Jego celem od ponad 20 lat jest kształtowanie postaw obywatelskich, szerzenie wśród młodzieży wiedzy na temat zasad funkcjonowania polskiego Sejmu i demokracji parlamentarnej, a od kilku lat także aktywizacja młodych ludzi do działania na rzecz ich środowisk lokalnych. Każdego roku ogłaszany jest konkurs dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej, w którym nagrodą jest udział w posiedzeniu SDiM odbywającym się tradycyjnie 1 czerwca, czyli w Międzynarodowym Dniu Dziecka.

Uczennice Zespołu Szkół im. Jana Kilińskiego znalazły się w zaszczytnym gronie za sprawą projektu „Niezapomniane ofiary”. Jak tłumaczą - długo zastanawiałyśmy się, które z miejsc pamięci w naszym mieście wybrać, bo wszystkie są dość dobrze znane. Wynika to  z faktu, że istnieją materialne pozostałości : pomniki, płyty nagrobne, budynki itp.  Również szkoły przyjmowały nazwy od wydarzeń, które są elementem regionalnej historii i do dziś  upamiętniając daty tych wydarzeń organizuje się apele, koncerty,  czy różnego rodzaju oficjalne uroczystości. O obozach pracy przymusowej  słyszeliśmy przypadkowo podczas rozmowy z naszym nauczycielem wychowania fizycznego. Nikt przedtem na lekcjach historii nie opowiadał nam o tych wydarzeniach. Wtedy Karolina Witek i Aleksandra Wilk postawiły sobie pytanie - dlaczego? Ich poszukiwania zaczęły się od  źródeł  pisanych i tu pojawiły się pierwsze trudności. Strzępy informacji rozrzucone w wielojęzycznych opracowaniach, kilka wspomnień i seria artykułów w prasie lokalnej, to wszystko co udało się zebrać. To ich jednak nie zniechęciło. 

-Zaangażowaliśmy uczniów klasy dwujęzycznej do tłumaczenia tekstów. Rozesłaliśmy informacje mailowo i przez portale społecznościowe. Podczas ogłoszeń w  kościołach prosiliśmy o kontakt świadków historii, którzy wiedzą, albo cokolwiek słyszeli na temat Obozów Pracy Przymusowej w Ottmuth w latach 1940-45.  Uczennicom Skórzaka udało się porozmawiać z wieloma pasjonatami regionalnej historii, między innymi Robertem Winiarzem, Dariuszem Wandrowskim i Gerardem Jaroszem.  

-Nasi rozmówcy przynieśli nam oryginalne pocztówki wysyłane z obozu. Archiwum Opolskie udostępniło nam zaledwie kilka materiałów wraz z planem obozów. Projekt pochłonął nas bez reszty, przeczytaliśmy historię Zakładów Obuwniczych i losy ludzi z nim związanych w czasie II wojny światowej.

Nowe informacje spływały praktycznie codziennie. Po pewnym czasie wszystko udało się zebrać w całość, a projekt zgłosić do konkursu. Komisja uznała go za wzorcowy. Jak można przeczytać w jej opinii - autorki wybrały bardzo interesujące i niezwykle ważne miejsce pamięci, które jednocześnie było bardzo mało obecne w świadomości lokalnej społeczności. Ogromny wysiłek został włożony w samo odkrywanie historii tego miejsca. Badanie zostało bardzo dobrze zaplanowane i przeprowadzone, a plan działań wynikał wprost z wniosków wyciągniętych z badania.

W nagrodę Karolina Witek i Aleksandra Wilk zostały posłankami na Sejm Dzieci i Młodzieży 2016. Przed nimi więc kolejna okazja do zaprezentowania ponadprzeciętnych umiejętności.